skip to Main Content
Ses evrenin vazgeçilmezidir, "Müzik" Dünyanın...
12

Erhan GÜLERYÜZ

İstanbul Bostancı’da doğdu, çocukluğunu Büyükçekmece’de geçirdi. Müziğe ortaokul yıllarında davul çalarak başladı. Büyükçekmece Lisesi’ni bitirdikten sonra, henüz 16 yaşındayken İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/ İşletme  bölümü’nü kazandı. Üniversitede kurduğu çeşitli rock gruplarıyla konserler verdi ve tatillerde küçük yerlerde çalıp söyleyerek okul harçlığını çıkardı. Üniversiteden mezun olduktan sonra iki yıl bir holdingte çalıştı. İki yıl sonunda hayatına müzikle devam etmeye karar verdi. Erhan GÜLERYÜZ, solist olarak ilk albümü olan “Güller Açtı”yı 1993 yılında çıkardı.

Geri dönüş yaptığı 1996 yılında çıkardığı Meçhul Şarkıcı “Garibim” albümü arabesk formundaydı. Erhan GÜLERYÜZ, kurduğu GRUP AYNA’nın ilk albümünün stüdyo masraflarını, “Meçhul Şarkıcı” albümünün gelirleriyle karşıladı. Ayna olarak 1996’nın son günlerinde “Gittiğin Yağmurla Gel” adlı ilk albümlerini çıkardılar. Grup çıkardığı ilk albümle Türkiye’nin dört bir yanında konserler vermeye başladı. 1998’de çıkardıkları “Dön Bak Ayna’ya” adlı ikinci albümlerini “Şarkılar ve Türküler (1999)” , “Çayımın Şekeri (2000)” , “Bostancı Durağı (2002)” , “Denizden Geliyoruz (2004)” , “Ayna Buğu-Su (2005)”, “Nefes (2006)” , “Asmalımescit (2010)” ve “Mavi Şarkılar (2011)” adlı albümleri takip etti. Grup Ayna ayrıca 2002 yılında Barış MANÇO’nun anısına yapılan saygı albümü “Yüreğimdeki Barış Şarkıları”nda “Aynalı Kemer” şarkısını üstlendi. 2013 yılındaki “Ölsem De Kurtulsam” single çalışmalarından sonra  aynı yıl  “İçimde Akan Nehir” adlı ilk sinema filmini çekti. Filmin senaryo, müzik, oyunculuk, prodüktörlük ve yönetmenliğini üstlendi. Film için bestelediği “DAĞLIK KARABAĞ SENFONİSİ“ni  Budapeşte Senfoni Orkestrası ile Orçun ORÇUNSEL’in şefliğinde kaydetti. 

2014 te “İçimde Akan Nehir” şarkısını single olarak çıktı. Haziran 2015’te   “Sevmek” adlı single çıkardı. 2015 te Çanakkale zaferinin 100. yılı dolayısıyla “ÇANAKKALE 1915 SENFONİSİ “ni  besteledi. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile yine Orçun ORÇUNSEL şefliğinde kaydedilen eser T.C Kültür Bakanlığı repertuarına alındı. 2016 darbe kalkışması sırasında şehit olan çok sevdiği ağabeyi Erol OLÇOK ve 16 yaşındaki oğlu Tayyip Abdullah OLÇOK  için “Türkiye için” adlı bir ağıt yazdı.  Yenikapı mitingi için sözlerini Kültür Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Nihat GÜL ve Bakanlık müşaviri İbrahim SARITAŞ’ın yazdığı “MİLLET MARŞI” nı besteledi ve seslendirdi. Bütün siyasi partilerin ve milyonlarca vatandaşın katıldığı mitingde “Millet Marşı” hep bir ağızdan söylendi.

Erhan GÜLERYÜZ, bir yandan Grup Ayna ile çalışırken 2000 yılında yazdığı ilk kitabı olan “Kiremit Uçuran”  Alfa Yayımcılık’tan yayımlandı. Aynı yıl “Kiremit uçuran” kitabını Doç.Dr  Önder OTÇU’nun çevirisiyle “Tile-Blaster” adıyla Türkçe-İngilizce olarak yayımlandı. Kitabın tüm geliri “Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü -UNHCR” a bağışlandı. 2004 yılında çıkardığı “Doğum günü” adlı solo albümünü 2005’te “Kayıkhane Durgunu” ve 2010’da “Pera’da Yağmur” adlı şiir kitapları takip etti. 2002 yılında kurduğu Rüzgar Yapım’da birçok sanatçının prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlendi. Erhan GÜLERYÜZ ayrıca 2007 yılında “Ayna” adındaki programıyla  radyoculuğa başladı.  TRT ’nin birçok kanalında konser ve söyleşi formunda yayımlanan “Ayna’dan Yansıyanlar” adlı televizyon programını ve TRT FM’de “Söz-Müzik: Erhan Güleryüz” adlı kendi hazırladığı radyo programını sundu. Birçok sinema filmi müziği, dizi müziği ve jingle hazırlayan Erhan GÜLERYÜZ, halen Rüzgar yapım’da birçok müzisyen arkadaşıyla farklı türlerde müzikler üretmeye devam ediyor. 2017 yılında Ayna grubu olarak “AYNA 20.YIL” albümünü hazırladılar, albümün ilk şarkısı “Severek Ayrılanlar”ı  single olarak İmre HAYDAROĞLU’nun yönetmenliğinde çekilen kliple müzikseverlerle paylaştılar.

 

Back To Top